ROZHOVOR s Janou Hoškovou: Co je meningokok a jak se proti němu bránit?

Uveřejněno

V ostravské fakultní nemocnici podlehla před pár dny studentka rožnovského gymnázia nákaze meningokokem. Týdeník Jalovec požádal ředitelku protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlín MUDr. Janu Hoškovou (na snímku), aby nám tuto zákeřnou nemoc přiblížila a poradila, jak se proti ti ní bránit.

 

O kterou skupinu meningokoka v případu studentky z Rožnova  šlo?

„Původcem onemocnění je bakterie Neisseria meningitis, tzv. meningokok. Kmeny, které způsobují v České republice závažné invazivní onemocnění, jsou meningokoky skupiny B, C, Y a W 135. Jen některé kmeny meningokoka jsou však vysoce nebezpečné, neboli hypervirulentní. Ty pak způsobují rychlé a závažné případy onemocnění. V tomto případě se jednalo o N. meningitidis skupiny B.“

Jaká jste museli přijmout opatření?

„U blízkých kontaktů, tj. rodinných příslušníků a nejbližších přátel a kamarádů, kteří byli s nemocnou osobou v úzkém kontaktu v období rozvoje klinických příznaků, byly provedeny výtěry z krku na bakteriologické vyšetření a byla jim nasazena antibiotika. Jejich klinický stav je po dobu inkubační doby sledován praktickými lékaři pro děti a dorost nebo praktickými lékaři pro dospělé.“

Jak se vlastně bakterie šíří?

„Baktérie se šíří většinou při úzkém kontaktu s nemocným nebo nosičem kapénkami. Neisseria meningitidis se může vyskytovat v horních cestách dýchacích až u 10% zdravých osob, aniž by způsobila onemocnění. V tomto případě mluvíme o nosičství. Za určitých okolností, např. těžká fyzická zátěž, stres, nevyspání, kouření, konzumace alkoholu, či jiná infekční nemoc, která snížila imunitu, může dojít k překonání obranných mechanismů člověka a dojít k rozvoji závažného stavu s následným úmrtím. K přenosu bakterií na jiného vnímavého člověka dochází nejčastěji líbáním, na hromadných akcích při blízkém kontaktu, včetně sdílení např. společných lahví, sklenic, či džbánků s brčky, které se nyní běžně používají.“

Jaká je prevence před onemocněním a co dělat v případě, když už onemocnění propukne?

„Jedinou specifickou obranou proti onemocnění invazivních kmenů je očkování. K dispozici je samostatná vakcína proti meningokoku typu B nebo vakcína, která obsahuje kmeny A, C, Y, W135. Očkování chrání nejenom proti vzniku onemocnění, ale snižuje i možnost nosičství meningokoka. Počáteční příznaky onemocnění mohou vypadat jakou běžná respirační infekce či chřipka. Dochází ale k rychlému rozvoji onemocnění, mohou se přidávat příznaky z postižení nervového systému – zvracení, světloplachost, poruchy vědomí) a případně krvácivé projevy. V případě rychlého rozvoje onemocnění je třeba co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc, případně volat rychlou záchrannou službu.“

Jaké jsou první příznaky nákazy meningokokem a jaký je průběh nemoci?

„Klinické onemocnění může probíhat od lehčích forem s projevy respiračního onemocnění až po závažné, které probíhá ve formě zánětu mozku a septického stavu. Onemocnění může vyústit až v toxický šok se selháváním všech orgánů.“

Které jsou nejohroženější skupiny pacientů?

„Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti 0-4 leté a potom mladiství  15-19 letí. Nicméně onemocnění se vyskytuje v každém věku.“

Pokud člověk přežije, zanechává nemoc trvalé následky?

„Onemocnění může zanechat trvalé následky, které jsou dány závažností postižení centrální nervové soustavy. V rámci onemocnění meningokokem může dojít i k rozsáhlým krvácením s následnými amputacemi končetin.“

Kolik případů nákazy meningokem v našem okrese momentálně evidujete, kolik jich bývá v průměru za rok a kdy naposledy byl u nás smrtelný případ nákazy?

„V letošním roce v okrese Vsetín je to první onemocnění. Naposledy v okrese Vsetín byl zaznamenán smrtelný případ v roce 2014.“

Děkujeme za rozhovor.

Jeden komentář

  1. Pingback: Studentku z Rožnova zabil meningokok

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>