VSETÍN – Vlastníkům pozemků v evropsky významných lokalitách (EVL) se ulevilo. Vláda totiž v minulých dnech schválila rekategorizační nařízení, na základě čehož nebudou v EVL zřizována zvláště chráněná území, přírodní rezervace a památky plošně, ale pouze na vybraných nejcennějších částech s výskytem evropsky prioritních druhů rostlin, živočichů a stanovišť. Ve Vsetíně si po tomto rozhodnutí vlády oddechlo na 1400 majitelů pozemků v Semetíně a Jasence. O rozhovor k tématu jsme požádali krajského radního pro oblast životního prostředí Ivana Mařáka.
Co konkrétně rozhodnutí vlády pro majitele pozemků v dotčených místech znamená?
„Předem je nutno říct, že schválené nařízení vlády nebylo schváleno k žádnému zabránění vyhlašování zvláště chráněných území v EVL. A tedy ničemu nezabrání. Pokud by kraje, resp. krajské úřady měly zájem, mohly by i nadále pokračovat ve vyhlašování chráněných území v rozsahu celých EVL. Nově schválené nařízení vlády, hlavně na základě požadavků krajů, jen umožňuje v souladu s novelou zákona o OPK i institut tzv. základní ochrany a vyhlášení za přírodní památky či rezervace jen segmenty s evropsky prioritními druhy či stanovišti. Pro většinu majitelů to znamená, že nebudou mít pozemky ve zvláště chráněném území, ale stále budou součástí již zřízené EVL, tedy nebude se řídit podle plánu péče o chráněné území, které předložil krajský úřad, ale podle souboru doporučených opatření o EVL, které zpracuje a rozešle Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.“
Kdyby ke schválení tohoto nařízení nedošlo a zóny přírodních památek byly skutečně plošně vyhlášeny, jak by to zasáhlo práva vlastníků pozemků?
„V žádném případě by nedošlo k omezení práva vlastnického, vlastník zůstává vlastníkem a mohl by tedy i nadále s pozemky volně nakládat, prodávat je apod. Nedošlo by tedy, jak se někdy uvádí, k jejich vyvlastnění. V tomto případě by byla práva vlastníků jen určitým způsobem omezena v souladu s platnými zákony. U přírodních památek nejsou žádné zásadní zákazy, v podrobných ochranných podmínkách bývají jen stanoveny činnosti, které podléhají souhlasu orgánu ochrany přírody (změna kultury, stavební činnost, zásahy do terénu apod. – pozn. red.). Tyto činnosti ale podléhají souhlasu orgánů ochrany přírody i všeobecně, jen by místo pověřeného obecního úřadu je vydával úřad krajský, který má správu přírodních památek danou zákonem. Podrobnější podmínky hospodářských činností jsou pak uvedeny v plánu péče, který však pro vlastníka není závazný ani jeho realizace na vlastnících není tedy vymahatelná.“
Jakou roli v celém procesu zaujímal kraj?
„Zlínský kraj, ale i ostatní kraje a jejich krajské úřady, od počátku k celé problematice Natury 2000 zaujímaly rezervovaný a kritický postoj. Od počátku, tedy od schválení „naturové“ novely zákona v roce 2004, která krajům přidělila kompetence v této oblasti, se snažil kraj i jeho úředníci o změny a zmírnění dopadů této povinnosti vůči Evropské unii. Zdůrazňuji, že to byly právě kraje, které nesouhlasily s rozsahem ochrany formou přírodních památek a rezervací v celé ploše zřizovaných EVL, a které iniciovaly a vynutily si novelu zákona o ochraně přírody přijatou v prosinci 2009, která umožnila i formu základní ochrany EVL. Bohužel další téměř 4 roky trvalo vydání nařízení vlády, aby se mohla začít realizovat. Kraji a jeho hejtmanu dr. Mišákovi se také, na žádost obcí v oblasti Chřibů, podařilo v roce 2010 zvrátit plánované zařazení EVL Chřiby na vyhlášení za chráněnou krajinnou oblast a naposledy se hejtman dr. Mišák zasadil v červenci tohoto roku osobním jednáním s ministrem životního prostředí ing. Podivínským o urychlené schválení nového rekategorizačního nařízení vlády. V posledních 5 letech pak členové rady kraje pro životní prostředí a pracovníci odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu vedli nesčetnou korespondenci s náměstky a řediteli odborů MŽP týkající se agendy zajišťování území soustavy Natura 2000 v našem kraji.“
Zóny přírodních památek tedy nebudou vyhlášeny plošně, ale jen místně. Kterých a jak velkých lokalit se dotknou v okolí Vsetína, tedy v Semetíně a na Jasence?
„Na území EVL Semetín (1327 ha – pozn. red.) je nezbytné vyhlásit 2 území, jedno lesní pěnovcové prameniště o výměře 0,18 hektaru a jedno luční pěnovcové prameniště o výměře 0,11 hektaru. Na území EVL Nad Jasenkou (750 ha – pozn. red.) bude vyhlášeno jedno lesní pěnovcové prameniště o výměře 0,11 hektaru. Zbytek rozlohy předmětných EVL bude v základní ochraně.“
Schválení rekategorizačního nařízení je zásadním a rozhodujícím krokem, následovat však jistě budou další administrativní postupy. Jaké a jak dlouho by měly trvat?
„V první řadě se musí úředně dokončit zahájené řízení o vypořádání námitek k návrhům na vyhlášení zvláště chráněných území a řízení postupně zastavit nebo změnit. Následovat bude pak jen proces vyhlášení zbývajících menších segmentů. Termíny Evropské komise dané ČR pro zajištění ochrany EVL končí v lednu 2014.“
Majitelé pozemků v minulých týdnech zasílali proti plošnému vyhlášení přírodních památek námitky. Bude kraj při jejich posuzování již nyní postupovat na základě zmíněného nedávného rozhodnutí vlády?
„Ano, nejenže bude, ale již v současné době i přesto, že ještě schválené nařízení nebylo zveřejněno ve Sbírce zákonů a tedy nenabylo ještě účinnosti, podle něj postupujeme a účastníkům řízení toto postupně sdělujeme.“