O tom, že obce na Valašsku patří k nejlepším v republice, přesvědčil další úspěch našeho okresu při letošním vyhlašování soutěže Vesnice roku. Po Kateřinicích, jež se staly celkovým vítězem, se radovala i Hošťálková, jejíž starosta Petr Laštovica přebral uplynulý týden v úterý na půdě Senátu ČR oranžovou stuhu za dobrou spolupráci obce se zemědělskými subjekty. Týdeník Jalovec využil příležitosti a požádal prvního muže hošťálkovské radnice o krátký rozhovor.
Co pro vás zisk oranžové stuhy znamená?
„To, že Hošťálková vyhrála kategorii oranžové stuhy, je pro obec obrovská prestiž a zviditelnění v celorepublikovém měřítku. Taktéž nám to přineslo přesvědčení, že naše spolky a vlastně i všichni občané mají svoji obec rádi a dokáží vytvořit skvělou partu, a tím obec výborně prezentovat. Už krajské kolo dokázalo bezvadně stmelit veškeré spolky a organizace v obci. Bylo přímo cítit nadšení, s jakým se občané vrhli do příprav prezentace a programu soutěže. Pozitivně se to projevilo i na vzhledu veřejného prostranství. Ne, že by dříve nebývalo solidně uklizeno, ale podařilo se vytvořit ještě příjemnější prostředí, které se následně stalo jakýmsi standardem, na který si brzy zvykli nejen naši občané, ale, jak pevně doufáme, i stále častěji se vracející turisté.“
S jakými cíli jste se do soutěže přihlásili?
„Do soutěže jsme šli letos poprvé. Původní cíl byl po motivačním semináři v Prlově a Francově Lhotě pouze vyzkoušet prostředí soutěže a vytvořit spolupráci mezi spolky a občany. Krajské kolo nás velmi příjemně překvapilo pro svoji spontánnost, takže do celostátního už jsme šli s cílem skončit ´na bedně´.“
Oranžová stuha je obecně spojena s oblastí zemědělství. Za co konkrétně jste ji dostali vy?
„Stuha se uděluje za spolupráci obce se zemědělským subjektem. Dále se zohledňuje výstavba, krajinotvorba, ekologie a společenský život. Naše obec spolupracuje s více zemědělskými subjekty a těžko někoho preferovat. Dá se obecně říct, že spolupráce s nimi je pro obec přínosem, počínaje tvorbou krajiny přes obdělávání a vypásání ploch v jejím majetku až po úklid komunikací, veřejného prostranství a přírodních památek. Pozitivně hodnotíme i spolupráci v hospodářské činnosti obce a rozvoji agroturistiky. Samozřejmostí je podpora společenských a kulturních akcí. Pozitivem je, že Hošťálková původně vznikla jako pasekářská obec, která je typická svými osadami mimo intravilán obce. I když lze v současné době Hošťálkovou charakterizovat jako moderní a společenskou vesnici s kvalitní občanskou vybaveností, jsou právě tyto osady ideální pro vznik malých a rodinných farem, které navazují na tradiční hospodaření před kolektivizací zemědělství. Tímto je zajištěno i obdělávání malých ploch, což se následně odráží i v množství a různorodosti zemědělských produktů, které jsou většinou vyráběny v bioprostředí a s tradičními postupy.“
Je toto ocenění spojeno s nějakou finanční prémií? Pokud ano, máte už nějaké konkrétní plány, jak s ní naložit?
„Za krajské kolo soutěže jsme obdrželi finanční prémii ve výši 200 000 Kč a v celostátním kole byl pro vítěze připraven šek s částkou 800 000 Kč. Dále Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dotační výzvu z Programu rozvoje venkova, která je určena jen pro vítěze krajských kol. Z tohoto programu již připravujeme projekt rekonstrukce a zastřešení společenské zóny v zámeckém parku a rekonstrukci původní zámecké kuželny. Z přímých finančních prémií bude financováno zřízení osobního výtahu v budově základní školy a oboustranná rekonstrukce chodníků u domu služeb.“
Získala už někdy obec Hošťálková nějaké podobné ocenění?
„Ne, do soutěže jsme se přihlásili poprvé, takže krajské i celostátní ocenění je pro naši obec premiérou. A musím přiznat, že je to zážitek velmi příjemný.“
Za rozhovor poděkoval Jiří Koňařík, Fota Senát ČR