ROŽNOV – Po podzimních komunálních volbách nemusí na rožnovské radnici zůstat kámen na kameni. Do tamního zastupitelstva, které je proslulé často až skandální řevnivostí, totiž hodlají kandidovat nové strany a hnutí.
Volby do zastupitelstev obcí se uskuteční 10. a 11. října 2014. Každá strana, jež chce usilovat o přízeň voličů, musí mít kandidátky hotovy do úterý 5. srpna. Z kolika kandidátních listin ale budou nakonec Rožnovští vybírat, je dosud nejasné. Do boje podle aktuálních informací vyrazí ČSSD, ODS, SNK-ED, Zdravý Rožnov (Jedná se o nezávislé sdružení, které aby se mohlo zúčastnit voleb, musí do konce července sehnat 1 168 podpisů občanů města.), Starostové a nezávislí, TOP 09, Moravané, KSČM a KDU-ČSL. Kromě nich by se měli na komunální politické scéně nově objevit i ANO, Nezávislí Rožnováci (Také pro ně platí povinnost sehnání 1 168 podpisů.). Dalším hráčem může být Úsvit přímé demokracie.
Mikušek prý na radnici nemá co dělat
Do dalšího boje na rožnovské radnici se nepustí dvě strany, které mají dosud své zastupitele, a to Strana zelených a Věci veřejné. „Ze Strany zelených jsem vystoupil, tato strana v Rožnově kandidovat v podzimních volbách nebude,“ uvedl zastupitel František Šulgan a dodal: „Sice jsem dostal nabídky, abych kandidoval za jiná uskupení, ale politikou současné koalice na rožnovské radnici jsem tak znechucen, že zvažuji oddych. Pokud se na nějaké kandidátce objevím, tak rozhodně nikoliv jako lídr.“ Zklamán děním na politické scéně Rožnova je i bývalý lídr VV a zastupitel Tomáš Hradil: „Občané Rožnova jsou nepoučitelní. Dokola volí stejné lidi, a to nezávisle na tom, jestli pro město něco dělají, nebo jenom kradou. Osobně jsem ale hodně rád, že po aféře s Jurkovičovou rozhlednou odstoupil z pozice místostarosty Alois Vychodil a pevně věřím, že už se tam nevrátí. Problém mám i s lidmi typu Václava Mikuška. Ten je na radnici tak dlouho, že má pocit, že městský úřad je jeho úřad, a peníze se kterými město nakládá, jsou v podstatě jeho,“ nešetří kritikou Hradil a dodává: „Uvítal bych přímou volbu starosty a zredukoval počet zastupitelů z 21 na 11. Problém je ale i ten, že ta skvadra lidí, co na radnici funguje poslední období, je v podstatě stejná a fungují tam stejné zájmy, tedy dělat investice, z nichž většina je nesmyslná, a hledat způsob, jak si z toho vytáhnout peníze sám pro sebe. Základní principy jako pořádek a čistota ve městě, na to všichni kašlou.“ Následně se Hradil bez servítek pustil i do současného vedení města: „Starostka je z mého pohledu člověk, který neví nic, neumí nic, jenom se tak říkajíc v klidu veze. Není jí přitom vůbec trapné chodit na různé akce, kde se nechá vyfotit. Mikušek je důchodce, jenž tam nemá co dělat. To nejsou lidé, kteří by město posunuli. Ivo Hanáček je sice schopný, ale šéfuje velké firmě. Oboje nejde skloubit.“
Blinková jedničkou za ODS
A jaké lídry strany a hnutí voličům nabídnou? TOP 09 Jiřího Brože, ČSSD Martina Houšku, Zdravý Rožnov Kristýnu Kosovou, Starostové a nezávislí Petra Jelínka, ANO Radima Holiše. Podle nepotvrzených informací povede do voleb Moravany Aleš Bardoň. KDU-ČSL Václav Mikušek a KSČM Jaroslav Kučera. Nezávislí Rožnováci budou svého lídra vybírat mezi Janem Kučerou, Martinem Drápalem a Miroslavem Kokinopulosem. SNK-ED váhá mezi Libuší Rousovou a Ivo Jelínkem. Překvapení se přitom konalo v ODS. Podle zdroje blízkého občanským demokratům totiž zvolil sněm na první místo kandidátky starostku Markétu Blinkovou a na druhé místostarostu Ivo Hanáčka. Blinková přitom po loňském skandálu člena rožnovské ODS a premiéra Petra Nečase hlasitě mluvila o odchodu z ODS. Ještě více otazníků visí nad jednáním Ivo Hanáčka, který vede jednu z největších firem Andreje Babiše. Ten se přitom netají svými kritickými názory vůči ODS a považuje tuto stranu za hlavní příčinu špatného stavu naší ekonomiky. Dokonce tím otevřeně zdůvodňuje svůj vstup do politiky s cílem napravil chyby ODS. Není navíc bez zajímavosti, že v posledních parlamentních volbách Hanáček veřejně podpořil Babišovo ANO.
Blinková, Hanáček, Mikušek mlčí
Naše redakce oslovila také Markétu Blinkovou, Ivo Hanáčka a Václava Mikuška. Tito na rozdíl od ostatních prostor k vyjádření nevyužili.
Jejich postoje tak například Libuše Rousová vysvětluje takto: „Slyšela jsem, že Blinkovou a Hanáčka nechtěli vzít do ANO. Podle mě to ale může být ryze účelové, kdy se bude veřejně prohlašovat, že je odmítli pro jejich průsery a nakonec se spojí. Co jiného udělat po volbách než svatební taneček i s čertem a ďáblem,“ myslí si zastupitelka Libuše Rousová a pokračuje: „Jinak já mohu nyní veřejně prohlásit, že do koalice nikdy nepůjdu s ODS. Problém bych měla i s místostarostou Mikuškem, protože není charakterně dobrý člověk. Nechápu, jak může chodit do kostela a modlit se k Bohu. To už moje duše je mnohem čistější a do pekla rozhodně nepůjde.“
Chce to změnu, jde o to, aby lidi vzali rozum do hrsti, šli k volbám a preferenčními hlasy nedopustili, aby se tam dostali ti, co už tam nemají co dělat. Osobně nechápu, jak někdo může volit Rousovou, vždyť je to prospěchářka největšího kalibru, která vždycky v pravou dobu převlekne kabát a objeví se ve straně, kde vidí šanci, vždyť to už je snad pátá strana za kterou kandiduje, a navíc je to prachsprostá lhářka. A další Jelínek, ten zkrachovalec, který umí jen nadělat dluhy, takový člověk má o něčem rozhodovat v zastupitelstvu, snad jsou lidi rozumní.
občané Rožnova nejsou nepoučitelní, volí toho, koho chtějí volit a to jim nikdo nemůže vyčítat, je přece svoboda volby a demokracie
Blinková je prostě na radnici jen nastrčené modré pako.Zlodějům mít blbku s razítkem vyhovuje.Dělají si co chtějí.A co chtějí,víme.Ty dluhy budeme platit do druhého čtvrtletí tisíciletí.Ale na to zloděj kašle.V Praze,Rožnově i v Palermu.
To je opravdu pravda?
Má totiž podpisové právo