Nesplacené půjčky Romů jitří vášně

Uveřejněno

VSETÍN – Nesplacené půjčky na bydlení romských rodin za více než tři miliony korun stále intenzivněji jitří vášně nejen mezi řadovými Vsetíňany, ale i čelními představiteli města. Z pochybení se vzájemně viní bývalé a současné vedení radnice. Situace vyústila v podání trestního oznámení na neznámého pachatele.

Více v tištěné podobě týdeníku Jalovec

Bylo správným krokem poskytnout půjčky romským neplatičům?

Loading ... Loading ...

6 Komentářů

  1. Nedělejte si z nich legraci!

  2. ufonek says:

    Jo kdysi býval Čunek frajer.Vylifroval cikány z pavlačáku.Do jednoho.Dlužno dodat že to byl humanitární krok.Všichni sem přivandrovali a neměli ze zákona narok na nic.Ale čas oponou trhnul.Čunek vymyšlí kraviny.Korunu tomu dal když chtěl ve vazbě překontrolovat zda má šmejdka Nagyová dostatek vložek.Ovšem vrcholem je když se nyní v kauze H-Systemu postavil na stranu toho zlodějského šejdíře …. proti podvedenym.Jo Juro a to není zdaleka všchno.Lehce se ti může stát že navečer ti třeba přiletí facka,to jak půjdeš z fotbálku.To náš Jurka chodí kopat do balonu tady s tím šejdířem Čeňkem.To aby to měl u něho dobrý.

  3. Obcane says:

    Vsetina. Mej te na mysli ze Ty dluhy napachal Cunek a spol. Taborsku z toho vynechte . Dejte pozor naCunka jsem snim v SENTU avim o cem Mluvim jak v Praze Pluve po Valachoch. Je to mKARIETISTA: NEVEZTE MU Pokud ho zvolite DO FUNKCE to je jedno kde on na to vylozene kasle . Není dobry clovek.

  4. Pravda says:

    V úterý 9. září 2014 proběhlo 36. zasedání zastupitelstva města. V rámci diskuze se opět probíralo téma týkající se problematiky nesplacených bezúročných půjček ve výši 3,6 mil. korun, které byly v roce 2006 – tedy před osmi lety, poskytnuty 8 romským rodinám na koupi domů na Prostějovsku, Olomoucku a Jesenicku. Ze strany přítomných občanů byly vzneseny dotazy, zda město v roce 2006 postupovalo v souladu se zákonem, když půjčky dlužníkům poskytlo. A jestli se při vymáhání půjček v dnešní době využívá všech možností, aby byly peníze vymoženy.

    Na dotazy občanů reagovala pouze starostka Iveta Táborská, senátor, zastupitel a bývalý starosta Jiří Čunek neměl žádný komentář. Starostka uvedla, že existují tři závažná pochybení, která vznikla v roce 2006 za vedení města právě Jiřím Čunkem. Tyto chyby podle ní městu dnes znesnadňují vymáhání těchto dluhů.

    „První chybou bylo“ uvedla starostka, „že půjčky byly poskytnuty osobám sociálně velmi slabým“, s tím, že tyto rodiny byly v době poskytnutí bezúročných půjček na nákup domů již velmi dluhově zatíženy a existovaly exekuce na jejich majetek. Navrhovatelem exekucí přitom bylo samo město Vsetín. Město tak poskytlo půjčku dlužníkům, u kterých bylo zjevné, že nejsou schopni plnit své dosavadní závazky. „Vedení města (pozn.: starosta J. Čunek, místostarostové J. Kudlík a L. Gajdušek) o tomto všem samozřejmě vědělo a muselo tedy převzít i velké riziko, že vymáhání splátek bude velmi problematické. Neboť muselo být v té době zřejmé, že v případě vymáhání jsou prioritně vymáhány nejstarší dluhy. Z toho je více než patrné, že se jednalo spíše o dar ze strany města,“ je přesvědčena starostka.

    „Druhou chybou bylo“ pokračovala starostka, „že tyto půjčky byly poskytnuty prostřednictvím městské příspěvkové organizace Vsetínská správní a investiční, a to bez vědomí zastupitelstva města“. ( Pozn. Vsetínská správní a investiční, příspěvková organizace, byla zřízena městem Vsetín za účelem správy majetku města a koordinace investičních akcí města). Ve smlouvách o půjčkách bylo ujednání, že v případě neuhrazení byť jediné splátky je celý dluh okamžitě splatný. Většina těchto půjček byla proto splatná již v listopadu 2006, jelikož noví majitelé domů byli dlouhodobými neplatiči města a neuhradili ani první splátku úvěru. „Bylo proto úkolem tehdejšího vedení města, aby začalo s okamžitým vymáháním těchto půjček,“ uvedla starostka.

    „Další chybou bylo, že zmocněnci města v době poskytnutí půjček neučinili všechny potřebné kroky k zápisu zástavního práva k těmto domům ve prospěch Vsetínské správní a investiční, p.o.,“ kritizuje dále starostka Táborská. V případě nesplácení půjček by domy připadly zpět Vsetínské správní a investiční. Ve dvou případech má město vykonatelná rozhodnutí soudu o nařízení exekuce, ovšem tím, že nebylo zřízeno zástavní právo, v pořadí exekučních nároků jej přeskočili ostatní věřitelé.

    „Na další možné pochybení nás upozornil přímo soud ve svém posledním rozsudku z jara letošního roku“ smutně konstatuje Iveta Táborská. Podle soudu je smlouva o poskytnutí půjčky neplatná, neboť je v rozporu s dobrými mravy. Půjčka byla poskytnuta na nákup domů pro bydlení, ale podle znaleckého posudku soudu, tento dům nebyl pro bydlení způsobilý. „Je tedy na realitní kanceláři IMBEX, s.r.o., aby zdůvodnila, proč zprostředkovala nákup domu, který nebyl způsobilý k bydlení,“ řekla starostka.

    Město Vsetín prostřednictvím své organizace Technické služby města Vsetína, příspěvkové organizace (nástupnické organizace po zrušené Vsetínské správní a investiční, p.o.) již před měsícem podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. „Od tohoto kroku si slibujeme, že budou posouzena všechna rozhodnutí související s poskytnutím bezúročných půjček a jejich vymáháním,“ uvedla starostka Táborská. Orgány činné v trestním řízení posoudí, zda nebyl porušen zákon a kdo je odpovědný za případné škody, které můžou městu z poskytnutí těchto půjček vzniknout. „Žádné splátky půjček totiž nikomu odpouštět nehodlám,“ uzavřela starostka Iveta Táborská.

  5. Táborská je "naša" says:

    říkají cikáni a na dluhy říkají, takoveho kokota

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>